WP-Live Chat by 3CX - en to it_IT translation catalogue (741 entries)

en: Admin
it_IT: Amministratore

en: Admin has closed and ended the chat
it_IT: L'Amministratore ha chiuso e terminato la chat

en: Accept Chat
it_IT: Accetta chat

en: Open Chat
it_IT: Apri la finestra della chat

en: In progress with another agent
it_IT: In corso con un altro operatore

en: Only chat agents can accept chats
it_IT: Solo gli operatori della chat possono accettare una chat

en: New
it_IT: Nuovo

en: Returning
it_IT: Visitatore abituale

en: No agent was able to answer your chat request. Please try again.
it_IT: Nessun operatore è stato in grado di rispondere alla tua richiesta di chat. Riprova.

en: End Chat
it_IT: Termina chat

en: complete
it_IT: completa

en: pending
it_IT: in attesa

en: active
it_IT: attiva

en: deleted
it_IT: cancellata

en: browsing
it_IT: sta navigando

en: requesting chat
it_IT: richiesta di chat

en: Chat Ended - User still browsing
it_IT: Chat terminata - L'utente sta ancora navigando

en: User is browsing but doesn't want to chat
it_IT: L'utente sta navigando, ma non vuole usare la chat

en: WP Live Chat by 3CX - Offline Message from
it_IT: WP Live Chat di 3CX - Messaggio offline da

en: Name
it_IT: Nome

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Via WP Live Chat by 3CX
it_IT: Tramite WP Live Chat di 3CX

en: Error: Could not delete chat
it_IT: Errore: Impossibile cancellare la chat

en: Chat Deleted
it_IT: Chat cancellata

en: You do not have permission do perform this action
it_IT: Non disponi dei permessi per eseguire questa azione

en: Are you sure you would like to delete this chat?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questa chat?

en: Yes
it_IT: Sì

en: Date
it_IT: Data

en: Action
it_IT: Azione

en: You have not missed any chat requests.
it_IT: Non hai perso richieste di chat.

en: View Chat History
it_IT: Visualizza cronologia chat

en: Download Chat History
it_IT: Scarica la cronologia della chat

en: Open chat window via
it_IT: Apri la finestra chat tramite

en: Click
it_IT: Clic

en: element with
it_IT: elemento con

en: Class
it_IT: Classe

en: Quick Responses
it_IT: Risposte rapide

en: Quick Response
it_IT: Risposta rapida

en: New Quick Response
it_IT: Nuova risposta rapida

en: Add New Quick Response
it_IT: Aggiungi nuova risposta rapida

en: Edit Quick Response
it_IT: Modifica risposta rapida

en: View Quick Responses
it_IT: Visualizza risposte rapide

en: Search Quick Responses
it_IT: Visualizza risposte rapide

en: No Quick Responses found
it_IT: Cerca risposte rapide

en: No Quick Responses found in the Trash
it_IT: Nessuna risposta rapida trovata nel cestino

en: Quick Responses for WP Live Chat by 3CX
it_IT: Risposte rapide per WP Live Chat by 3CX

en: Sort Order
it_IT: Ordinamento

en: Title
it_IT: Titolo

en: Order
it_IT: Ordine

en: Author
it_IT: Autore

en: Press ENTER to send your message
it_IT: Premi INVIO per inviare il tuo messaggio

en: Assign Quick Response
it_IT: Assegna risposta rapida

en: Select
it_IT: Seleziona

en: What is this?
it_IT: Che cosa significa?

en: Incoming chat from %s (%s) on %s
it_IT: Chat in entrata da %s (%s) su %s

en: %s (%s) wants to chat with you.
it_IT: %s (%s) vuole chattare con te.

en: Log in: %s
it_IT: Accedi qui: %s

en: Status (Online)
it_IT: Stato (Online)

en: Online
it_IT: In linea

en: Status (Offline)
it_IT: Stato (Offline)

en: Chat Agent Online
it_IT: Operatore chat disponibile

en: Chat Agents Online
it_IT: Operatori chat disponibili

en: You have set your status to offline. To view visitors and accept chats please set your status to online using the switch above.
it_IT: Hai impostato il tuo stato su "Offline". Per visualizzare i visitatori e accettare le chat, imposta il tuo stato su "Online" utilizzando lo switch qui sopra.

en: Encryption
it_IT: Crittografia

en: Business Hours
it_IT: Orari lavorativi

en: Initiate Chat
it_IT: Avvia chat

en: Attempting to open the chat window... Please be patient.
it_IT: Sto cercando di aprire la finestra di chat... un attimo di pazienza.

en: You are not a chat agent. Please make yourself a chat agent before trying to chat to visitors
it_IT: Non sei un operatore di chat. Devi assegnarti i privilegi di operatore di chat prima chattare con i visitatori

en: Chat Agent
it_IT: Operatore Chat

en: Make this user a chat agent
it_IT: Trasforma questo utente in un operatore di chat

en: Your user role does not allow you to set agent attribute.
it_IT: Il tuo ruolo utente non ti permette di essere un operatore della chat.

en: Please contact the administrator of this website to change this.
it_IT: Contatta l'amministratore di questo sito per effettuare i cambiamenti.

en: This chat has already been answered by another agent.
it_IT: Questa discussione ha già avuto una risposta da un altro operatore.

en: Agent(s) online
it_IT: Operatore/i online

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Typing...
it_IT: Sta scrivendo...

en: User Experience Ratings
it_IT: Valutazioni dell'esperienza utente

en: Agent Statistics
it_IT: Statistiche operatori

en: Satisfaction Rating
it_IT: Valutazione della soddisfazione

en: Rating Count
it_IT: Contatore valutazioni

en: Good
it_IT: Buona

en: Bad
it_IT: Cattiva

en: Reports
it_IT: Report

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: Popular Pages
it_IT: Pagine popolari

en: Total Agents
it_IT: Totale operatori

en: Total number of agents that used the live chat
it_IT: Numero totale di operatori che hanno usato la live chat

en: Total Chats
it_IT: Totale chat

en: Total number of chats received
it_IT: Numero complessivo di chat ricevute

en: Total URLs
it_IT: URL totali

en: Total number of URLs a chat was initiated on
it_IT: Numero totale di URL su cui è stata avviata una chat

en: Chats per day
it_IT: Chat per giorno

en: Popular pages a chat was initiated on
it_IT: Pagine popolari che hanno dato origine alla chat

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Count
it_IT: Conteggio

en: Enable Manual Chat Initiation:
it_IT: Abilita avvio manuale della chat:

en: Enabling this feature will allow agents to start a chat with website visitors. This feature increases server load while enabled.
it_IT: L'abilitazione di questa funzionalità consente agli operatori di avviare una chat con i visitatori del sito web. Questa funzionalità aumenta il carico sul server quando è abilitata.

en: This feature is only available when you select 3CX High Performance Cloud Servers in Advanced Features.
it_IT: Questa funzionalità è disponibile solo quando si seleziona 3CX High Performance Cloud Server in Funzionalità avanzate.

en: Thank you for inquiry. We will get back to you shortly
it_IT: Grazie per la richiesta. Risponderemo il prima possibile

en: The Live Chat box is currently disabled on your website due to:
it_IT: La finestra Live Chat è attualmente disabilitata sul tuo sito web a causa di:

en: Business Hours Settings
it_IT: Impostazione orari lavorativi

en: Edit Profile
it_IT: Modifica profilo

en: Drag Files Here
it_IT: Trascina qui i file

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Send...
it_IT: Invia...

en: Play voice note
it_IT: Riproduci nota vocale

en: Save...
it_IT: Salva...

en: is typing...
it_IT: sta scrivendo...

en: There are no visitors on your site at the moment
it_IT: Al momento non ci sono visitatori sul tuo sito

en: Connection to the server lost, reconnecting...
it_IT: Connessione con il server persa, riconnessione in corso...

en: Agent offline - not accepting chats
it_IT: Operatore non in linea - non riceverai richieste di chat

en: Minimize Chat
it_IT: Riduci a icona la chat

en: An error has occured while fetching the news feed.
it_IT: Si è verificato un errore durante il recupero del feed di notizie.

en: Default
it_IT: Predefinito

en: You do not have permission to perform this action
it_IT: Non disponi dei permessi per eseguire questa azione

en: Gutenberg Blocks
it_IT: Blocchi Gutenberg

en: Enable Gutenberg Blocks
it_IT: Attivare i blocchi Gutenberg

en: Block size
it_IT: Dimensione blocco

en: Set block logo
it_IT: Impostare il logo del blocco

en: Text in block
it_IT: Testo nel blocco

en: Use icon
it_IT: Usa icona

en: Icon in block
it_IT: Icona nel blocco

en: Preview block
it_IT: Anteprima blocco

en: Custom HTML Template
it_IT: Modello HTML personalizzato

en: Displays the chosen logo
it_IT: Visualizza il logo scelto

en: Displays the chosen custom text
it_IT: Visualizza il testo personalizzato scelto

en: Displays the chosen icon
it_IT: Visualizza l'icona scelta

en: Type here
it_IT: Scrivi qui

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: Hi %s! Current activity: %s Active Visitor(s) and %s Active Agent(s).
it_IT: Ciao %s! Attività corrente: %s Visitatori attivi e %s Operatore/i attivo/i.

en: Chats
it_IT: Chat

en: Missed
it_IT: Perse

en: History
it_IT: Cronologia

en: Offline Messages
it_IT: Messaggi Offline

en: Tools
it_IT: Strumenti

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Engaged
it_IT: Impegnato

en: Total
it_IT: Totale

en: Today
it_IT: Oggi

en: Last 30 days
it_IT: Ultimi 30 giorni

en: Last 60 days
it_IT: Ultimi 60 giorni

en: Last 90 days
it_IT: Ultimi 90 giorni

en: Latest News
it_IT: Ultime novità

en: Please Confirm
it_IT: Si prega di confermare

en: Are you sure?
it_IT: Sei sicuro?

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: User is browsing
it_IT: L'utente sta navigando

en: System notification
it_IT: Notifica di sistema

en: has joined the chat.
it_IT: si è unito alla chat.

en: General Settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Chat Box
it_IT: Casella di chat

en: Styling
it_IT: Stile

en: Agents
it_IT: Operatori

en: Blocked Visitors
it_IT: Visitatori bloccati

en: Chat enabled
it_IT: Chat abilitata

en: Required Chat Box Fields
it_IT: Campi obbligatori per la casella di chat

en: Set default fields that will be displayed when users starting a chat
it_IT: Imposta i campi predefiniti che verranno visualizzati quando gli utenti avviano una chat

en: Name and email
it_IT: Nome ed email

en: No fields
it_IT: Nessun campo

en: Default visitor name
it_IT: Nome visitatore predefinito

en: This name will be displayed for all not logged in visitors
it_IT: Questo nome verrà visualizzato per tutti i visitatori non connessi

en: Input Field Replacement Text
it_IT: Campo per l'inserimento del testo sostitutivo

en: This is the text that will show in place of the Name And Email fields
it_IT: Questo è il testo che viene mostrato al posto dei campi nome ed email

en: Enable On Mobile Devices
it_IT: Abilita sui dispositivi mobili

en: Disabling this will mean that the Chat Box will not be displayed on mobile devices. (Smartphones and Tablets)
it_IT: Disabilitando questa opzione, la casella di chat non comparità sui dispositivi mobili (smartphone e tablet)

en: Play a sound when there is a new visitor
it_IT: Riproduci un suono quando c'è un nuovo visitatore

en: Disable this to mute the sound that is played when a new visitor arrives
it_IT: Disattivare questa opzione per non riprodurre audio all'arrivo di un nuovo visitatore

en: Play a sound when a new message is received
it_IT: Emetti un suono quando ricevi un nuovo messaggio

en: Disable this to mute the sound that is played when a new chat message is received
it_IT: Disattiva questo per annullare il suono che viene emesso quando arriva un nuovo messaggio

en: Enable Font Awesome set
it_IT: Abilita Font Awesome set

en: Disable this if you have Font Awesome set included with your theme
it_IT: Disattivare questa opzione se si dispone di Font Awesome set incluso con il tema

en: Enable chat dashboard and notifications on all admin pages
it_IT: Abilitare la bacheca della chat e le notifiche in tutte le pagine di amministrazione

en: This will load the chat dashboard on every admin page.
it_IT: Attivando l'opzione, la bacheca di chat sarà caricata in ogni pagina di amministrazione.

en: Delete database entries on uninstall
it_IT: Elimina le voci del database alla disinstallazione

en: This will delete all WP Live Chat by 3CX related database entries such as options and chats on uninstall.
it_IT: Questo eliminerà tutte le voci di database relative a WP Live Chat by 3CX come opzioni e chat, durante la disinstallazione.

en: Agents can set their online status
it_IT: Gli operatori possono impostare il loro stato online

en: Checking this will allow you to change your status to Online or Offline on the Live Chat page.
it_IT: L'attivazione di questa opzione ti permetterà di cambiare lo stato tra Online e Offline nella pagina di Live Chat.

en: If this option is disabled, agents will be always automatically online.
it_IT: Se questa opzione è disattivata, gli operatori saranno online automaticamente.

en: Exclude chat from 'Home' page:
it_IT: Disattiva la finestra di chat nella home page:

en: Leaving this unchecked will allow the chat window to display on your home page.
it_IT: Con questa opzione disattivata, la finestra di chat sarà visualizzata nella tua home page.

en: Exclude chat from 'Archive' pages:
it_IT: Escludere la finestra di chat nelle pagine d'archivio:

en: Leaving this unchecked will allow the chat window to display on your archive pages.
it_IT: Con questa opzione disattivata, la finestra di chat sarà visualizzata nelle tue pagine d'archivio.

en: Include chat window on the following pages:
it_IT: Includi la finestra della chat nelle seguenti pagine:

en: Show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
it_IT: Mostra la finestra della chat nelle seguenti pagine. Lasciare vuoto per visualizzarla sempre. (Usare ID Pagine separati da virgola)

en: Exclude chat window on the following pages:
it_IT: Escludi la finestra della chat nelle seguenti pagine:

en: Do not show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
it_IT: Non mostrare la finestra della chat nelle seguenti pagine. Lasciare vuoto per visualizzarla sempre. (Usare ID Pagine separati da virgola)

en: Exclude chat window on selected post types
it_IT: Escludere la finestra di chat sui tipi di post selezionati

en: Do not show the chat window on the following post types pages.
it_IT: Non mostrare la finestra di chat nei seguenti tipi di pagine.

en: No post types found.
it_IT: Nessun tipo di post trovato.

en: Order by
it_IT: Ordina per

en: Number
it_IT: Numero

en: Sort
it_IT: Ordina

en: Descending
it_IT: Discendente

en: Ascending
it_IT: Ascendente

en: Geolocalization
it_IT: Geolocalizzazione

en: Detect Visitors Country
it_IT: Rileva il paese dei visitatori

en: This feature requires the use of the GeoIP Detection plugin. Install it by going %s
it_IT: Questa funzionalità richiede l'utilizzo del plugin GeoIP Detection. Installalo %s

en: here
it_IT: qui

en: This feature is only available when '3CX High Performance Cloud Servers' is ticked in the 'Settings > Advanced Features section'.
it_IT: Questa funzionalità è disponibile solo quando si seleziona 3CX High Performance Cloud Server in Impostazioni > Funzionalità avanzate.

en: Voice Notes
it_IT: Note vocali

en: Enable Voice Notes on admin side
it_IT: Abilitare le note vocali lato amministratore

en: Enabling this will allow you to record the voice during the chat and send it to visitor once you hold on CTRL + SPACEBAR in main chat window
it_IT: L'abilitazione di questa opzione ti permetterà di registrare la voce durante la chat e inviarla al visitatore una volta che si tiene premuto CTRL + BARRA SPAZIO nella finestra di chat principale

en: Enable Voice Notes on visitor side
it_IT: Abilitare le note vocali lato visitatore

en: Enabling this will allow the visitors to record the voice during the chat and send it to agent once they hold on CTRL + SPACEBAR
it_IT: L'abilitazione di questa opzione consentirà ai visitatori di registrare la voce durante la chat e di inviarla all'operatore una volta premuti i tasti CTRL e BARRA SPAZIO

en: Chat Box Settings
it_IT: Impostazioni della casella di chat

en: Alignment
it_IT: Allineamento

en: Bottom left
it_IT: In basso a sinistra

en: Bottom right
it_IT: In basso a destra

en: Left
it_IT: A sinistra

en: Right
it_IT: A destra

en: Chat box height (percent of the page)
it_IT: Altezza della casella di chat (percentuale riferita alla pagina)

en: Use absolute height
it_IT: Utilizza altezza assoluta

en: Automatic Chatbox Pop-Up
it_IT: Pop-up automatico della casella di chat

en: Expand the chat box automatically (prompts the user to enter their name and email address).
it_IT: Espandi l'area della chat automaticamente (richiedi all'utente di inserire il nome e l'indirizzo e-mail).

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: No Forms - Only show 'Start Chat' button
it_IT: Nessun modulo - Mostra solo il bottone 'Avvia chat'

en: All Forms - Show chatbox forms and fields
it_IT: Modulo completo - Mostra il modulo e i campi nella casella di chat

en: Pop-up only when agents are online
it_IT: Pop-up solo quando gli operatori sono online

en: Pop-up for mobile users
it_IT: Pop-up per utenti mobile

en: Display for chat message:
it_IT: Visualizzazione per il messaggio di chat:

en: Display typing indicator
it_IT: Mostra il cursore di scrittura

en: Display the 'typing...' animation in the chat window as soon as an agent or visitor is typing.
it_IT: Visualizzare l'animazione "Sta scrivendo..." nella finestra di chat non appena un operatore o un visitatore stanno digitando.

en: For on premise server chat users, please note that this will increase the amount of resources required on your server.
it_IT: Per gli utenti che usano il server di chat on premise, tenere presente che questa funzionalità aumenterà la quantità di risorse richieste sul proprio server.

en: Chat box for logged in users only:
it_IT: Casella di chat solo per gli utenti autenticati:

en: By checking this, only users that are logged in will be able to chat with you.
it_IT: Selezionando questa opzione soltanto gli utenti che sono collegati potranno chattare con te.

en: Use Logged In User Details
it_IT: Utilizzare i dettagli dell'utente connesso

en: A user's Name and Email Address will be used by default if they are logged in.
it_IT: Per gli utenti registrati se hanno effettuato l'accesso il sistema userà automaticamente il loro Nome e indirizzo E-mail.

en: Display a timestamp in the chat window:
it_IT: Visualizzare un indicatore data e ora nella finestra di chat:

en: Time
it_IT: Ora

en: Redirect to “Thank You” page on chat end:
it_IT: Reindirizza alla pagina "Grazie" alla fine della chat:

en: By checking this, users will be redirected to your thank you page when a chat is completed.
it_IT: Selezionando questa opzione, gli utenti verranno reindirizzati alla tua pagina di ringraziamento quando una chat è completata.

en: Thank You Page URL
it_IT: URL pagina di ringraziamento

en: Disable Emojis
it_IT: Disabilita emojis

en: User / Agent name
it_IT: Nome utente/operatore

en: Use WordPress name
it_IT: Usa il nome di WordPress

en: Note: 'Name' field will be ignored
it_IT: Avviso: Il campo 'Nome' sarà ignorato

en: Incoming chat ring tone
it_IT: Suoneria di chat in arrivo

en: Incoming message tone
it_IT: Suono messaggio in arrivo

en: Icon
it_IT: Icona

en: Upload Icon
it_IT: Carica icona

en: Select Default Icon
it_IT: Seleziona icona predefinita

en: Recommended Size 50px x 50px
it_IT: Dimensioni consigliate 50px x 50px

en: Picture
it_IT: Immagine

en: Upload Image
it_IT: Carica immagine

en: Select Default Image
it_IT: Seleziona immagine predefinita

en: Remove Image
it_IT: Rimuovi immagine

en: Recommended Size 60px x 60px
it_IT: Dimensioni consigliate 60px x 60px

en: Upload Logo
it_IT: Carica logo

en: Remove Logo
it_IT: Rimuovi logo

en: Recommended Size 250px x 40px
it_IT: Dimensioni consigliate 250px x 40px

en: Chat button delayed startup (seconds)
it_IT: Avvio ritardato del pulsante di chat (secondi)

en: How long to delay showing the Live Chat button on a page
it_IT: Ritardo nella visualizzazione del pulsante Live Chat in una pagina

en: Chat notifications
it_IT: Notifiche chat

en: Alert me via email as soon as someone wants to chat (while online only)
it_IT: Avvisami via email quando qualcuno vuole chattare (solo se sono online)

en: User Experience
it_IT: Esperienza dell'utente

en: Share files
it_IT: Condivisione file

en: Adds file sharing to your chat box!
it_IT: Aggiunge la condivisione di file alla tua casella di chat!

en: Visitor experience ratings
it_IT: Valutazioni dell'esperienza dei visitatori

en: Allows users to rate the chat experience with an agent.
it_IT: Consenti agli utenti di valutare l'esperienza di chat con l'operatore.

en: Facebook URL
it_IT: Indirizzo pagina Facebook

en: Link your Facebook page here. Leave blank to hide
it_IT: Aggiungi la tua pagina Facebook. Lasciare vuoto per nascondere

en: Twitter URL
it_IT: Indirizzo pagina Twitter

en: Link your Twitter page here. Leave blank to hide
it_IT: Aggiungi la tua pagina Twitter. Lasciare vuoto per nascondere

en: Disable offline messages
it_IT: Disabilita i messaggi offline

en: The chat window will be hidden when it is offline. Users will not be able to send offline messages to you
it_IT: La finestra di chat verrà nascosta quando sei offline. Gli utenti non saranno in grado di inviarti messaggi offline

en: Offline Form Title
it_IT: Titolo modulo offline

en: Offline form initial message
it_IT: Messaggio iniziale del modulo offline

en: Offline form message on send
it_IT: Messaggio all'invio del modulo offline

en: Offline form finish message
it_IT: Messaggio finale del modulo offline

en: Offline Button Text
it_IT: Testo pulsante offline

en: Offline Send Button Text
it_IT: Testo del pulsante di invio offline

en: Email settings
it_IT: Impostazioni email

en: Send to agent(s)
it_IT: Invia agli operatori

en: Email address where offline messages are delivered to. Use comma separated email addresses to send to more than one email address
it_IT: Indirizzo email dove inviare i messaggi non in linea. Usare indirizzi separati da virgole per inviare i messaggi a più di un indirizzo email

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: User name will be appended to the end of the subject.
it_IT: Il nome utente verrà aggiunto alla fine dell'oggetto.

en: Auto-respond to visitor
it_IT: Risposta automatica al visitatore

en: Send your visitors an email as soon as they send you an offline message
it_IT: Inviare un'email ai visitatori non appena ti inviano un messaggio offline

en: Auto-responder 'From' name
it_IT: Nome 'From' del risponditore automatico

en: Auto-responder 'From' email
it_IT: Email 'From' del risponditore automatico

en: Auto-responder subject
it_IT: Oggetto risponditore automatico

en: Auto-responder body
it_IT: Messaggio email del risponditore automatico

en: HTML and the following shortcodes can be used
it_IT: Puoi utilizzare HTML e i seguenti shortcode

en: User's name
it_IT: Nome utente

en: User's email address
it_IT: Indirizzo email dell'utente

en: Color scheme
it_IT: Schema colore

en: Custom Scheme
it_IT: Schema personalizzato

en: Palette Color 1
it_IT: Tavolozza colori 1

en: Palette Color 2
it_IT: Tavolozza colori 2

en: Palette Color 3
it_IT: Tavolozza colori 3

en: Palette Color 4
it_IT: Tavolozza colori 4

en: Chat background
it_IT: Sfondo della chat

en: Cloudy
it_IT: Nuvoloso

en: Geometry
it_IT: Geometria

en: None
it_IT: Nessuno

en: Use localization plugin
it_IT: Usa plugin di localizzazione

en: Enable this if you are using a localization plugin. Should you wish to change the below strings with this option enabled, please visit %sthe documentation%s
it_IT: Abilitare questa opzione se si utilizza un plugin di localizzazione. Se si desidera modificare le seguenti stringhe con questa opzione attivata, visitare %sla documentazione%s

en: Chat box title
it_IT: Titolo della casella di chat

en: Chat box sub-title
it_IT: Sottotitolo della casella di chat

en: Chat box intro
it_IT: Introduzione alla casella di chat

en: Start chat button label
it_IT: Etichetta del bottone "Avvia chat"

en: Start chat status message
it_IT: Messaggio di stato del bottone "Avvia chat"

en: Re-activate chat message
it_IT: Messaggio di riattivazione chat

en: Welcome message
it_IT: Messaggio di benvenuto

en: This text is shown as soon as a user starts a chat and waits for an agent to join
it_IT: Questo testo viene visualizzato non appena un utente avvia una chat e attende che un operatore risponda

en: Agent no answer message
it_IT: Messaggio di mancata risposta per l'operatore

en: This text is shown to the user when an agent has failed to answer a chat
it_IT: Questo testo viene visualizzato all'utente quando un operatore non è riuscito a rispondere a una chat

en: Other text
it_IT: Altro testo

en: The chat has been ended by the agent.
it_IT: La chat è stata terminata dall'operatore.

en: Chat box animation
it_IT: Animazione della casella di chat

en: Slide Up
it_IT: A scomparsa verso l'alto

en: Slide From The Side
it_IT: A scomparsa di lato

en: Fade In
it_IT: Dissolvenza

en: No Animation
it_IT: Nessuna animazione

en: Auto-response to first message
it_IT: Risposta automatica al primo messaggio

en: This message will be sent automatically after the first message is sent from the user side. Leave empty to disable.
it_IT: Questo messaggio verrà inviato automaticamente dopo l'invio del primo messaggio dal lato utente. Lasciare vuoto per disabilitare.

en: Chat Agents
it_IT: Operatori chat

en: Logged In
it_IT: Connesso

en: Add New Agent
it_IT: Aggiungi nuovo operatore

en: Administrator
it_IT: Amministratore

en: Add Agent
it_IT: Aggiungi operatore

en: Should you wish to add a user that has a role less than 'Author', please go to the %s page, select the relevant user, click Edit and scroll to the bottom of the page and enable the 'Chat Agent' checkbox.
it_IT: Se desideri aggiungere un utente con ruolo inferiore a 'Autore', per favore vai alla pagina %s, seleziona l'utente voluto, clicca su Modifica e scorri la pagina fino in fondo, poi spunta il checkbox 'Operatore Chat'.

en: Users
it_IT: Utenti

en: If there are no chat agents online, the chat will show as offline
it_IT: Se non ci sono agenti di chat online, la chat verrà visualizzata come offline

en: Blocked Visitors / IP Addresses
it_IT: Visitatori bloccati / Indirizzi IP

en: Enter each IP Address you would like to block on a new line
it_IT: Immettere ogni indirizzo IP che si desidera bloccare, uno per riga

en: Blocking a user's IP Address here will hide the chat window from them, preventing them from chatting with you. Each IP Address must be on a new line
it_IT: Gli utenti che hanno il loro indirizzo IP bloccato, non visualizzeranno la finestra di chat e sarà loro impedito di comunicare con voi. Ogni indirizzo IP deve essere inserito su una nuova riga

en: Enable Business Hours
it_IT: Abilita orario lavorativo

en: Working days
it_IT: Giorni lavorativi

en: Week Day
it_IT: Giorno della settimana

en: Morning Schedule
it_IT: Pianificazione del mattino

en: Afternoon Schedule
it_IT: Pianificazione pomeridiana

en: From
it_IT: Da

en: to
it_IT: a

en: Time intervals are incorrect or overlapping. Please fix your settings or you might get unexpected behavior.
it_IT: Gli intervalli di tempo non sono corretti o si sovrappongono. Correggi le impostazioni o potresti ottenere comportamenti imprevisti.

en: Current Site Time
it_IT: Ora corrente del sito

en: Chat Encryption
it_IT: Crittografia chat

en: Enable Encryption
it_IT: Abilita crittografia

en: All messages will be encrypted when being sent to and from the user and agent.
it_IT: Tutti i messaggi della chat vengono criptati quando sono spediti tra l'utente e l'operatore e viceversa.

en: Once enabled, all messages sent will be encrypted. This cannot be undone.
it_IT: Una volta abilitata questa funzionalità, tutti i messaggi inviati verranno crittografati. Questa operazione non può essere annullata.

en: Encryption key
it_IT: Chiave di crittazione

en: Generate New
it_IT: Genera nuovo

en: If you change encryption key, all previously encrypted messages will be lost. This cannot be undone.
it_IT: Se modifichi la chiave crittografica, tutti i messaggi già criptati andranno perduti. Questa operazione non può essere annullata.

en: Save Settings
it_IT: Salva impostazioni

en: WP Live Chat by 3CX - User Fields
it_IT: WP Live Chat by 3CX - Campi utente

en: User tagline
it_IT: Tagline utente

en: This will show up at the top of the chatbox - Leave blank to disable.
it_IT: Questo testo verrà visualizzato nella parte superiore della casella di chat - Lasciare vuoto per disabilitare.

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Custom Fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Type
it_IT: Tipo

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Status
it_IT: Stato

en: Active
it_IT: Attiva

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Create your first custom field
it_IT: Crea il tuo primo campo personalizzato

en: Create a Custom Field
it_IT: Crea un campo personalizzato

en: Field Name
it_IT: Nome del campo

en: Field Type
it_IT: Tipo del campo

en: Text
it_IT: Testo

en: Drop Down
it_IT: Menu a discesa

en: Default Field Value
it_IT: Valore campo predefinito

en: Drop Down Contents
it_IT: Contenuto del menù a discesa

en: Enter each option on a new line
it_IT: Immettere ogni opzione su una nuova riga

en: Create Custom Field
it_IT: Crea campo personalizzato

en: Edit a Custom Field
it_IT: Modifica un campo personalizzato

en: Update Custom Field
it_IT: Aggiorna campo personalizzato

en: Custom Field Not Found
it_IT: Campo personalizzato non trovato

en: Back
it_IT: Indietro

en: Are you sure you want to delete this custom field?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo campo personalizzato?

en: Text Field
it_IT: Campo di testo

en: Dropdown
it_IT: Menu a discesa

en: Custom Field Data
it_IT: Dati campo personalizzato

en: Trigger Name
it_IT: Nome del trigger

en: Trigger Type
it_IT: Tipo del trigger

en: Page Trigger
it_IT: Trigger di pagina

en: Time Trigger
it_IT: Trigger temporizzato

en: Scroll Trigger
it_IT: Trigger scorrimento pagina

en: Page Leave Trigger
it_IT: Trigger abbandono pagina

en: Note: When using page trigger with a the basic theme, no hovercard is shown by default. We suggest using the time trigger for this instead.
it_IT: Nota: quando si usa un trigger di pagina con un tema di base, come comportamento predefinito non viene mostrata alcuna hovercard. In questo caso, vi suggeriamo di utilizzare un trigger temporizzato.

en: Page ID
it_IT: ID pagina

en: Note: Leave empty for 'all' pages
it_IT: Nota: lasciare vuoto per usare "tutte" le pagine

en: Show After
it_IT: Mostra dopo

en: Seconds
it_IT: Secondi

en: Show After Scrolled
it_IT: Mostra dopo lo scorrimento

en: (%) Percent of page height
it_IT: (%) Percentuale dell'altezza pagina

en: Content Replacement
it_IT: Sostituzione contenuti

en: Replace Content
it_IT: Sostituisci contenuti

en: Enable Trigger
it_IT: Abilita trigger

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Please review your submission
it_IT: Per favore controlla la tua richiesta

en: Trigger has been edited.
it_IT: Il trigger è stato modificato.

en: Conflict with page
it_IT: Conflitto con la pagina

en: It is possible that this trigger may override another trigger, or be overridden by another trigger.
it_IT: È possibile che questo trigger sovrascriva un altro trigger o sia sovrascritto da un altro trigger.

en: Page
it_IT: Pagina

en: All
it_IT: Tutti

en: Click to change trigger status
it_IT: Clicca per cambiare lo stato del trigger

en: No Triggers Found...
it_IT: Non è stato trovato alcun trigger...

en: Are you sure you would like to delete trigger
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare il trigger

en: No Department
it_IT: Nessun reparto

en: Chat Department
it_IT: Reparto chat

en: Departments
it_IT: Reparti

en: Department Settings
it_IT: Impostazioni reparto

en: No Departments Found...
it_IT: Nessun reparto trovato...

en: Department Name
it_IT: Nome reparto

en: Department has been edited.
it_IT: Il reparto è stato modificato.

en: Are you sure you would like to delete department
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare il reparto

en: Default Department
it_IT: Reparto prefefinito

en: Default department a new chat is assigned to
it_IT: Reparto predefinito a cui viene assegnata una nuova chat

en: Create or Edit Departments
it_IT: Creare o modificare reparti

en: User Department Selection
it_IT: Selezione reparto utenti

en: Allow user to select a department before starting a chat?
it_IT: Consenti all'utente di selezionare un reparto prima di avviare una chat?

en: Note: Chats will be transferred in the event that agents are not available within the selected department
it_IT: Nota: le chat verranno trasferite nel caso in cui gli operatori non siano disponibili all'interno del reparto selezionato

en: Create departments %s.
it_IT: Crea un reparto %s.

en: Department you have been assigned to as an agent
it_IT: Reparto a cui sei stato assegnato come operatore

en: Department
it_IT: Reparto

en: Select Department
it_IT: Seleziona reparto

en: ROI Goals
it_IT: Obiettivi ROI

en: View Reports
it_IT: Guarda i report

en: Value
it_IT: Valore

en: No ROI Goals Found...
it_IT: Non è stato trovato alcun obiettivo ROI...

en: Goal Name
it_IT: Nome obiettivo

en: Goal Overview
it_IT: Panoramica obiettivo

en: Goal Page
it_IT: Pagina obiettivo

en: Goal Value
it_IT: Valore obiettivo

en: Goal has been edited.
it_IT: L'obiettivo è stato modificato.

en: Are you sure you would like to delete goal
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare l'obiettivo

en: ROI Reports
it_IT: Rapporto ROI

en: Goal Statistics
it_IT: Statistiche obiettivo

en: No Goals Found
it_IT: Non è stato trovato alcun obiettivo

en: Last 30 Days
it_IT: Ultimi 30 giorni

en: Last 15 Days
it_IT: Ultimi 15 giorni

en: Last 7 Days
it_IT: Ultimi 7 giorni

en: Last 24 Hours
it_IT: Ultime 24 ore

en: Value Per Conversion
it_IT: Valore per conversione

en: Total Value
it_IT: Valore totale

en: Total Conversions
it_IT: Totale conversioni

en: Value By Date
it_IT: Valore per data

en: Value By Agent
it_IT: Valore per operatore

en: No data available yet...
it_IT: Non ci sono ancora dati disponibili...

en: Transfer
it_IT: Trasferimento

en: Transfer Chat
it_IT: Trasferisci chat

en: Would you like to transfer this chat to
it_IT: Vuoi trasferire questa chat a

en: Agent
it_IT: Operatore

en: Please select an agent to transfer to
it_IT: Selezionare un operatore a cui trasferire

en: Please select a department to transfer to
it_IT: Selezionare un reparto a cui trasferire

en: No Agent
it_IT: Nessun operatore

en: You
it_IT: Tu

en: Checking if agent is online
it_IT: Verifica se l'operatore è online

en: Agent is not online, transfer cannot be made
it_IT: L'operatore non è online, il trasferimento non può avvenire

en: Checking if agents in department are online
it_IT: Verifica se gli operatori del reparto sono online

en: No agent within the department are available to accept the transfer, transfer cannot be made
it_IT: Nessun operatore all'interno del reparto è disponibile ad accettare il trasferimento, impossibile trasferire

en: Agent(s) available, safe to transfer
it_IT: Operatore/i disponibile/i, trasferimento in corso

en: Transfer Complete. Closing Window...
it_IT: Trasferimento completato. Chiusura finestra...

en: Transfer Failed. Please try again later...
it_IT: Trasferimento non riuscito. Riprova più tardi...

en: Transfer for
it_IT: Trasferimento per

en: Accept Transfer
it_IT: Accetta trasferimento

en: Department took too long to respond, we are transferring this chat to the next available agent.
it_IT: Il reparto ha impiegato troppo tempo per rispondere, stiamo trasferendo questa chat al prossimo operatore disponibile.

en: took too long to respond, we are transferring this chat to the next available agent.
it_IT: ha impiegato troppo tempo per rispondere, stiamo trasferendo questa chat al prossimo operatore disponibile.

en: has transferred the chat.
it_IT: ha trasferito la chat.

en: User received this message
it_IT: L'utente ha ricevuto questo messaggio

en: No agents available in
it_IT: Nessun operatore disponibile in

en: selected department
it_IT: reparto selezionato

en: automatically transferring you to
it_IT: sarai trasferito automaticamente a

en: the next available department
it_IT: il prossimo reparto disponibile

en: User has been transferred from
it_IT: L'utente è stato trasferito da

en: department
it_IT: reparto

en: as there were no agents online
it_IT: perché non c'erano operatori online

en: Advanced Features
it_IT: Funzionalità avanzate

en: Chat Server
it_IT: Server di chat

en: Select your chat server
it_IT: Seleziona il tuo server di chat

en: Choose between 3CX servers or your Wordpress server for chat delivery
it_IT: Scegli tra i server 3CX o il tuo server WordPress per il recapito dei messaggi di chat

en: 3CX Servers are high performance secure instances hosted on Google Cloud and are completely free to use. 3CX Servers don't log or store messages. Messages are simply forwarded between users and agents. Chat sessions are stored on your Wordpress database only.
it_IT: I server 3CX sono istanze sicure ad alte prestazioni ospitate su Google Cloud e sono gratuiti. I server 3CX non registrano né archiviano i messaggi. I messaggi vengono semplicemente inoltrati tra utenti e operatori. Le sessioni di chat vengono memorizzate solo nel database del tuo WordPress.

en: Using your own Wordpress server as a chat relay may cause performance slowdowns to your website, especially on shared hosts. Due to HTTP long poll mechanism, messages and events could be slightly delayed.
it_IT: L'utilizzo del proprio server WordPress per inoltrare i messaggi di chat può causare rallentamenti al tuo sito web, specialmente sugli host condivisi. A causa del meccanismo di long poll HTTP, i messaggi e gli eventi potrebbero subire leggeri ritardi.

en: Chat server token
it_IT: Token del server di chat

en: Security token for accessing chats on the node server. Changing this will close your currently active chat sessions.
it_IT: Token di sicurezza per l'accesso alle chat sul server. La modifica del token interromperà le chat in corso.

en: Enable typing preview
it_IT: Abilitare l'anteprima di digitazione

en: This option enables the typing preview, which means agents will be able to see what the user is typing in realtime.
it_IT: Questa opzione abilita l'anteprima di digitazione, il che significa che gli operatori saranno in grado di vedere ciò che l'utente sta digitando in tempo reale.

en: Typing preview is not available when GDPR is enabled
it_IT: L'anteprima di digitazione non è disponibile quando la GDPR è abilitata

en: Number of chat rings
it_IT: Numero di squilli per la chat

en: Limit the amount of time the new chat ringer will play
it_IT: Limita il tempo di riproduzione della suoneria di nuova chat

en: Chat Data
it_IT: Dati della chat

en: Chat Settings
it_IT: Impostazioni chat

en: Export Settings
it_IT: Esporta impostazioni

en: Import Settings
it_IT: Importa impostazioni

en: Chat History
it_IT: Cronologia delle chat

en: Export History
it_IT: Esporta la cronologia

en: Chat Ratings
it_IT: Valutazioni della chat

en: Export Ratings
it_IT: Esporta le valutazioni

en: Export Offline Messages
it_IT: Esporta i messaggi offline

en: CSV File
it_IT: File CSV

en: Please note: Import CSV must have been exported using the Export tool
it_IT: Nota: l'importazione di file CSV è valida per file esportati utilizzando lo strumento Esporta

en: Import
it_IT: Importa

en: This cannot be undone
it_IT: Questa operazione non può essere annullata

en: Import Failed - Could Not Process File
it_IT: Importazione non riuscita - Impossibile elaborare il file

en: Import Failed - Could Not Find File
it_IT: Importazione non riuscita - Impossibile trovare il file

en: Import Complete
it_IT: Importazione completata

en: Thank you, all settings have been updated
it_IT: Grazie, tutte le impostazioni sono state aggiornate

en: Action not set
it_IT: Azione non impostata

en: IP Address not recorded
it_IT: Indirizzo IP non registrato

en: Upload error
it_IT: Errore di caricamento

en: Security Violation - File unsafe
it_IT: Violazione di sicurezza - File non sicuro

en: To make use of the REST API, please ensure you are using a version of WordPress with the REST API included.
it_IT: Per utilizzare REST API, per favore assicurati di usare una versione di WordPress che include la REST API.

en: Alternatively, please install the official Rest API plugin from WordPress.
it_IT: In alternativa, per favore installa il plugin ufficiale Rest API dal sito WordPress.

en: Secret Token
it_IT: Token segreto

en: No secret token found
it_IT: Nessun token segreto trovato

en: Call To Action Animation
it_IT: Animazione Call To Action

en: Enable privacy controls
it_IT: Abilita i controlli sulla privacy

en: Disabling will disable all GDPR related options, this is not advised.
it_IT: Disabilitando questa opzione, disattiverai tutte le opzioni relative al GDPR: impostazione non consigliata.

en: Importance of GDPR Compliance
it_IT: Importanza della conformità al GDPR

en: Organization name
it_IT: Nome organizzazione

en: Data retention purpose
it_IT: Scopo della conservazione dei dati

en: Chat/Support
it_IT: Chat/Supporto

en: Data retention period
it_IT: Periodo di conservazione dei dati

en: days
it_IT: giorni

en: GDPR notice to visitors
it_IT: Avviso GDPR ai visitatori

en: Users will be asked to accept the notice shown here, in the form of a check box.
it_IT: Agli utenti verrà chiesto di accettare l'avviso mostrato qui, facendo click su un check box.

en: Use a custom text for GDPR notice
it_IT: Utilizza un testo personalizzato per la GDPR

en: You can display a custom GDPR notice to your website visitors. Be sure to include all relevant informations according to GDPR directives.
it_IT: Puoi visualizzare una notifica GDPR personalizzata ai visitatori del tuo sito web. Assicurati di includere tutte le informazioni necessarie in accordo con le direttive GDPR.

en: GDPR Control
it_IT: Controllo GDPR

en: Search is performed on chat sessions, messages, and offline messages. Data will also be deleted automatically per your retention policy.
it_IT: La ricerca viene eseguita su sessioni di chat, messaggi e messaggi offline. Anche i dati verranno eliminati automaticamente in base ai criteri di conservazione.

en: Name, Email, Message
it_IT: Nome, email, messaggio

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search Results in %%TABLE%%
it_IT: Risultati della ricerca in %%TABLE%%

en: Delete Chat (%%CID%%)
it_IT: Elimina chat (%%CID%%)

en: Download Chat (%%CID%%)
it_IT: Scarica Chat (%%CID%%)

en: Please perform a search using the input field above
it_IT: Eseguire una ricerca utilizzando il campo di input

en: Data Deleted
it_IT: Dati eliminati

en: I agree for my personal data to be processed and for the use of cookies in order to engage in a chat processed by %%COMPANY%%, for the purpose of %%PURPOSE%%, for the time of %%PERIOD%% day(s) as per the GDPR.
it_IT: Accetto il trattamento dei miei dati personali e l'utilizzo dei cookie al fine di avviare una chat elaborata da %%COMPANY%%, ai fini di %%PURPOSE%%, conservata per un tempo di %%PERIOD%% giorni come da GDPR.

en: We use WP Live Chat by 3CX as our live chat platform. By clicking below to submit this form, you acknowledge that the information you provide now and during the chat will be transferred to WP Live Chat by 3CX for processing in accordance with their %%POLICY_LINK%%.
it_IT: Usiamo WP Live Chat da 3CX come nostra piattaforma di live chat. Facendo clic e inviando questo modulo, si riconosce che le informazioni fornite ora e durante la chat verranno trasferite a WP Live Chat da 3CX per l'elaborazione in conformità con la loro %%POLICY_LINK%%.

en: Please note as per the GDPR settings you have selected, all chat data will be retained for %%PERIOD%% day(s).
it_IT: Si prega di notare, in base alle impostazioni GDPR selezionate, che tutti i dati della chat verranno conservati per %%PERIOD%% giorno/i.

en: After this period of time, all chat data older than %%PERIOD%% day(s), will be permanently removed from your server.
it_IT: Dopo questo periodo di tempo, tutti i dati di chat precedenti a %%PERIOD%% giorni verranno rimossi definitivamente dal server.

en: GDPR - Data Retention
it_IT: GDPR - Conservazione dei dati

en: Privacy Settings
it_IT: Impostazioni privacy

en: Once every 6 hours
it_IT: Una volta ogni 6 ore

en: Chat Ended
it_IT: Chat terminata

en: GDPR compliance has been disabled, read more about the implications of this here
it_IT: La conformità al GDPR è stata disabilitata, leggi di più sulle implicazioni qui

en: Additionally please take a look at WP Live Chat by 3CX
it_IT: Inoltre si prega di dare un'occhiata a WP Live Chat by 3CX

en: It is highly recommended that you enable GDPR compliance to ensure your user data is regulated.
it_IT: È consigliabile abilitare la conformità al GDPR per garantire che i dati degli utenti siano regolamentati.

en: Warning - GDPR Compliance Disabled - Action Required
it_IT: Avvertenza - Conformità GDPR disabilitata - Azione richiesta

en: EU GDPR
it_IT: GDPR dell'UE

en: Dismiss & Accept Responsibility
it_IT: Ignora e accetta responsabilità

en: Please refer to our %%PRIVACY_LINK%% for information on Data Processing
it_IT: Si prega di fare riferimento alla nostra %%PRIVACY_LINK%% per informazioni sull'elaborazione dei dati

en: Google Analytics Integration
it_IT: Integrazione con Google Analytics

en: Enable Google Analytics Integration
it_IT: Abilitare l'integrazione di Google Analytics

en: Toggle user list
it_IT: Commuta lista utenti

en: Toggle WordPress Menu for a full screen experience
it_IT: Commuta il menu WordPress per un'esperienza a schermo intero

en: Active visitors
it_IT: Visitatori attivi

en: Invite Agent
it_IT: Invita operatore

en: Invite Department
it_IT: Invita reparto

en: Direct User To Page
it_IT: Reindirizza l'utente a una pagina

en: Transcript
it_IT: Trascrizione

en: Leave chat
it_IT: Lascia la chat

en: End chat
it_IT: Fine chat

en: Something
it_IT: Qualcosa

en: Join chat
it_IT: Entra nella chat

en: Type here...
it_IT: Scrivi qui...

en: bold
it_IT: grassetto

en: italics
it_IT: corsivo

en: code
it_IT: codice

en: preformatted
it_IT: preformattato

en: Filter the user list based on activity.
it_IT: Filtra l'elenco utenti in base all'attività.

en: New Visitors (3 Min)
it_IT: Nuovi visitatori (3 min)

en: Active Chats
it_IT: Chat attive

en: Page URL
it_IT: URL della pagina

en: Clear Filters
it_IT: Cancella filtri

en: Contains
it_IT: Contiene

en: Visitor
it_IT: Visitatore

en: Chat Status
it_IT: Stato chat

en: Search Results
it_IT: Risultati di ricerca

en: No emoji found
it_IT: Nessuna emoji trovata

en: Error
it_IT: Errore

en: Only chat agents can access this page.
it_IT: Solo gli operatori di chat possono accedere a questa pagina.

en: Sending transcript...
it_IT: Invio trascrizione in corso...

en: Chat Transcript
it_IT: Trascrizione chat

en: The chat transcript has been emailed.
it_IT: La trascrizione della chat è stata inviata via email.

en: There was a problem emailing the chat.
it_IT: Si è verificato un problema durante l'invio della chat tramite email.

en: Connection Error
it_IT: Errore di connessione

en: We are having some trouble contacting the server. Please try again later.
it_IT: Abbiamo qualche problema a contattare il server. Riprova più tardi.

en: Chat is disabled in settings area, re-enable
it_IT: La chat è disabilitata nell'area delle impostazioni, riabilita

en: User received notification:
it_IT: Notifica ricevuta dall'utente:

en: New chat received
it_IT: Nuova chat ricevuta

en: A new chat has been received. Please go the 'Live Chat' page to accept the chat
it_IT: Una nuova chat è stata ricevuta. Vai alla pagina 'Live chat' per accettare la chat

en: Welcome to V8 of WP Live Chat by 3CX
it_IT: Benvenuti nella V8 di WP Live Chat by 3CX

en: Did you know, this version features high speed message delivery, agent to agent chat, and a single window layout?
it_IT: Sapevi che questa versione offre la gestione dei messaggi ad alta velocità, chat tra operatori e un layout a finestra singola?

en: To activate this functionality please navigate to Live Chat -> Settings -> Advanced Features -> And enable 3CX High Performance Chat Cloud Servers.
it_IT: Per attivare questa funzionalità, vai su Live Chat -> Impostazioni -> Funzionalità avanzate -> e abilita 3CX High Performance Chat Cloud Server.

en: Show me!
it_IT: Fammi vedere!

en: Don't Show This Again
it_IT: Non visualizzare più questo messaggio

en: Connecting...
it_IT: Connessione in corso...

en: Agent(s) Online
it_IT: Operatore/i online

en: Events
it_IT: Eventi

en: Filters
it_IT: Filtri

en: You can transfer chats from within a chat by clicking on the in chat menu, and selecting Transfer Chat or Transfer Department
it_IT: È possibile trasferire le chat a sessione avviata facendo clic sul menu e selezionando Trasferisci chat o Trasferisci a reparto

en: You can share files quickly when in a chat, by simply dragging a file into the chat window!
it_IT: È possibile condividere rapidamente i file durante una chat, semplicemente trascinando un file nella finestra di chat!

en: You can now move between chats without ending/closing an open chat
it_IT: Ora puoi spostarti tra una chat aperta senza terminare/chiudere una chat aperta

en: No quick responses found
it_IT: Nessuna risposta rapida trovata

en: Agent Login
it_IT: Login operatore

en: New Visitor
it_IT: Nuovo visitatore

en: Chat Request
it_IT: Richiesta di chat

en: Agent Accept
it_IT: Accetta operatore

en: Settings Changed
it_IT: Impostazioni modificate

en: Webhook created
it_IT: Webhook creato

en: Webhook could not be created
it_IT: Impossibile creare il webhook

en: Webhook edited
it_IT: Webhook modificato

en: Webhook could not be edited
it_IT: Impossibile modificare il webhook

en: Webhook deleted
it_IT: Webhook eliminato

en: Webhook could not be delete
it_IT: Impossibile eliminare il webhook

en: Event
it_IT: Evento

en: Target URL
it_IT: URL di destinazione

en: Method
it_IT: Metodo

en: No Webhooks
it_IT: Nessun webhook

en: Save Changes
it_IT: Salva modifiche

en: Are you sure you want to delete this webhook?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo webhook?

en: close
it_IT: chiudi

en: Thank you for chatting with us.
it_IT: Grazie per averci contattato.

en: Questions?
it_IT: Domande?

en: Chat with us
it_IT: Chatta con noi

en: Start live chat
it_IT: Avvia chat in diretta

en: Complete the fields below to proceed.
it_IT: Compilare i campi riportati di seguito per procedere.

en: Leave a message
it_IT: Lascia un messaggio

en: Please leave a message and we'll get back to you as soon as possible.
it_IT: Lascia un messaggio e sarai ricontattato il prima possibile.

en: Sending message...
it_IT: Invio messaggio...

en: Thank you for your message. We will be in contact soon.
it_IT: Grazie per le tue richieste. Ti contatteremo al più presto.

en: Send message
it_IT: Invia messaggio

en: Start Chat
it_IT: Inizia Chat

en: Reactivating your previous chat...
it_IT: Riattivazione precedente conversazione ...

en: Please click 'Start Chat' to initiate a chat with an agent
it_IT: Per favore clicca su 'Avvia Chat' per iniziare una discussione con l'operatore disponibile

en: Guest
it_IT: Ospite

en: No answer. Try again later.
it_IT: Nessuna risposta. Riprova più tardi.

en: Welcome. How may I help you?
it_IT: Benvenuto . Come posso aiutarti ?

en: Please standby for an agent. Send your message while you wait.
it_IT: Per favore, attendi un operatore. Puoi inviare un messaggio mentre aspetti.

en: The additional WP Live Chat Support PRO plugin which you have installed is no longer needed, please uninstall it.
it_IT: Il plugin aggiuntivo WP Live Chat Support PRO che hai installato non è più necessario, si prega di disinstallarlo.

en: Missed Chats
it_IT: Chat perse

en: Please enter your name
it_IT: Inserisci il tuo nome

en: Please enter your email address
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo email

en: Please enter a valid email address
it_IT: Inserisci un indirizzo email valido

en: Connection to Server Lost. Please Reload This Page. Error:
it_IT: Connessione al server persa. Si prega di ricaricare questa pagina. Errore:

en: Please Enter a Message
it_IT: Si prega di inserire un messaggio

en: Disconnected, Attempting to Reconnect...
it_IT: Disconnesso, Tentativo di riconnessione in corso...

en: has joined.
it_IT: è entrato.

en: has left.
it_IT: ha abbandonato.

en: has ended the chat.
it_IT: ha terminato la chat.

en: has disconnected.
it_IT: si è disconnesso.

en: (edited)
it_IT: (modificato)

en: Start chat
it_IT: Inizia chat

en: Send
it_IT: Invia

en: Congratulations
it_IT: Complimenti

en: You are now accepting live chat requests on your site.
it_IT: Adesso stai accettando le richieste di live chat sul tuo sito.

en: The live chat box has automatically been enabled.
it_IT: La finestra di live chat è stata abilitata automaticamente.

en: Chat notifications will start appearing once visitors send a request.
it_IT: Le notifiche chat cominceranno ad apparire non appena i visitatori invieranno una richiesta.

en: You may modify your chat box settings %s
it_IT: Puoi modificare le impostazioni della casella di chat %s

en: Experiencing issues?
it_IT: Hai problemi?

en: Take a look at our how-to guides.
it_IT: Dai un'occhiata alle nostre guide pratiche.

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Keep this window open to get notified of new chats.
it_IT: Tieni aperta questa finestra per ricevere la notifica delle nuove chat.

en: Visitor(s) online
it_IT: Visitatori online

en: Device
it_IT: Dispositivo

en: Data
it_IT: Dati utente

en: Chat Dashboard
it_IT: Bacheca chat

en: You do not have access to this page as %s.
it_IT: Non hai accesso a questa pagina come %s.

en: you are not a chat agent
it_IT: non sei un operatore di chat

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Chat with
it_IT: Chatta con

en: Starting Time:
it_IT: Ora di inizio:

en: Ending Time:
it_IT: Ora di fine:

en: Chat initiated on:
it_IT: Chat avviata il:

en: Invalid Chat ID
it_IT: Chat ID non valido

en: type here...
it_IT: scrivi qui...

en: User has opened the chat window
it_IT: L'utente ha aperto la finestra di chat

en: User has minimized the chat window
it_IT: L'utente ha minimizzato la finestra di chat

en: User has maximized the chat window
it_IT: L'utente ha massimizzato la finestra di chat

en: The chat has been ended
it_IT: La chat è stata terminata

en: Delete History
it_IT: Cancella cronologia

en: No chats available at the moment
it_IT: Nessuna chat disponibile al momento

en: Actions
it_IT: Azioni

en: You have not received any offline messages.
it_IT: Non hai ricevuto alcun messaggio offline.

en: Delete Message
it_IT: Elimina messaggio

en: You do not have permission to save settings.
it_IT: Non disponi dei permessi per salvare le impostazioni.

en: Your settings have been saved.
it_IT: Le impostazioni sono state salvate.

en: WPLC: set_time_limit() is not enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat by 3CX as a result of this. Please get in contact your host to get this function enabled.
it_IT: WPLC: set_time_limit() non è abilitato su questo server. Potresti incontrare degli inconvenienti nell'utilizzo di WP Live Chat Support. Ti consigliamo di contattare il tuo provider per farti abilitare questa funzione.

en: WPLC: Safe mode is enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat by 3CX as a result of this. Please contact your host to get safe mode disabled.
it_IT: WPLC: il Safe mode è abilitato su questo server. Potresti incontrare degli inconvenienti nell'utilizzo di WP Live Chat Support. Ti consigliamo di contattare il tuo provider per farti disabilitare il safe mode .

en: Plugin Features
it_IT: Funzionalità del plugin

en: Check out these features and get up to speed with what you can do with WP Live Chat:
it_IT: Dai un'occhiata a queste caratteristiche e scopri cosa puoi fare con WP Live Chat:

en: Reporting
it_IT: Segnalazione

en: Localization
it_IT: Localizzazione

en: Chat FAQs
it_IT: FAQ sulla chat

en: Learn quickly the ins and outs of Chat and start chatting with visitors and agents:
it_IT: Impara rapidamente i dettagli di Live Chat e inizia a chattare con visitatori e operatori:

en: Chat with Visitors
it_IT: Chatta con i visitatori

en: Chat with Agents
it_IT: Chatta con gli operatori

en: Chat Invites
it_IT: Inviti chat

en: Settings & Customization
it_IT: Impostazioni e personalizzazione

en: Use these guides to learn how to configure and customize WP Live Chat:
it_IT: Utilizza queste guide per imparare a configurare e personalizzare WP Live Chat:

en: Agent Settings
it_IT: Impostazioni operatore

en: Troubleshooting
it_IT: Risoluzione dei problemi

en: Reference these troubleshooting guides to quickly resolve any WP Live Chat issues:
it_IT: Fai riferimento a queste guide alla risoluzione dei problemi per risolvere rapidamente eventuali problemi di WP Live Chat:

en: My Chat Box Is Not Showing
it_IT: La mia casella di chat non viene visualizzata

en: Not Receiving Notifications of New Chats
it_IT: Non ricevo notifiche di nuove chat

en: Check for JavaScript Errors
it_IT: Verificare la presenza di errori JavaScript

en: Initiate Chats
it_IT: Avviare la chat

en: Multiple Chats
it_IT: Chat multiple

en: Add unlimited agents
it_IT: Aggiungi un numero illimitato di operatori

en: Transfer Chats
it_IT: Trasferisci chat

en: Thank you for using %s! Please %s on %s
it_IT: Grazie per aver usato %s! Ti preghiamo di %s su %s

en: rate us
it_IT: valutaci

en: Timestamp
it_IT: Data e ora

en: Origin
it_IT: Origine

en: user
it_IT: utente

en: agent
it_IT: operatore

en: Advanced settings
it_IT: Impostazioni avanzate

en: Only change these settings if you are experiencing performance issues.
it_IT: Cambia queste impostazioni solo se stai avendo dei problemi di prestazioni.

en: Website hosting type:
it_IT: Tipo di hosting del sito web:

en: Custom parameters
it_IT: Parametri personalizzati

en: Shared hosting - low level plan
it_IT: Hosting condiviso - livello basso

en: Shared hosting - normal plan
it_IT: Hosting condiviso - livello normale

en: Dedicated server
it_IT: Server dedicato

en: Long poll setup
it_IT: Impostazione long poll

en: Only change these if you are an experienced developer or if you have received these figures from the WP Live Chat by 3CX team.
it_IT: Cambia questi parametri solo se sei uno sviluppatore esperto o se hai ricevuto direttive dal team di WP Live Chat.

en: Iterations
it_IT: Iterazioni

en: Sleep between loops
it_IT: Pausa tra i loop

en: milliseconds
it_IT: millisecondi

en: Show 'Powered by' in chat box
it_IT: Mostra 'Powered by' nella finestra di chat

en: Checking this will display a 'Powered by WP Live Chat by 3CX' caption at the bottom of your chatbox.
it_IT: Selezionando questa opzione verrà visualizzata una didascalia "Powered by WP Live Chat by 3CX" nella parte inferiore della casella di chat.

en: Browser notifications will no longer function on insecure (non-SSL) sites.
it_IT: Le notifiche del browser non funzioneranno più su siti non sicuri (non SSL).

en: Please add an SSL certificate to your site to continue receiving chat notifications in your browser.
it_IT: Aggiungi un certificato SSL al tuo sito per continuare a ricevere le notifiche di chat nel tuo browser.

en: Please deactivate WP Live Chat Suport - Email Transcript plugin. Since WP Live Chat Support 8.0.05 there is build in support for Email Transcript.
it_IT: Si prega di disattivare WP Live Chat Support - Email Transcript plugin. A partire dalla versione 8.0.05, WP Live Chat Support ha il supporto integrato per l'invio email delle trascrizioni.

en: Email transcript to user
it_IT: Invia trascrizione email all'utente

en: Sending Transcript
it_IT: Invio trascrizione

en: Your chat transcript from %1$s
it_IT: La trascrizione della tua chat da %1$s

en: Chat Transcript Settings
it_IT: Impostazioni della trascrizione chat

en: Enable chat transcripts:
it_IT: Abilitare le trascrizioni di chat:

en: Send transcripts to:
it_IT: Invia trascrizioni a:

en: User
it_IT: Utente

en: Send transcripts when chat ends:
it_IT: Invia trascrizioni al termine della chat:

en: Email body
it_IT: Corpo email

en: Email header
it_IT: Intestazione email

en: Email footer
it_IT: Piè di pagina email

en: Please note, local message encryption and local server options will be deprecated in the next major release. All encryption and message delivery will handled by our external servers in future.
it_IT: Si noti che la crittografia dei messaggi locali e le opzioni del server locale saranno deprecate nella prossima versione principale. La crittazione e il recapito dei messaggi saranno gestiti dai nostri server esterni in futuro.

en: Deprecation Notice - Message Encryption & Local Server
it_IT: Avviso di deprecazione - Crittografia dei messaggi e server locale

en: Dismiss
it_IT: Nascondi

note: Description of the plugin/theme
en: The easiest to use website live chat plugin. Let your visitors chat with you and increase sales conversion rates with WP-Live Chat by 3CX.
it_IT: Il plugin di live chat più facile da usare per il tuo sito web. Consenti ai tuoi visitatori di chattare con te e aumentare i tassi di conversione delle vendite con WP-Live Chat by 3CX.
